1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Çocuk Parası

Kanada’da Çocuk Parası

Kanada’da Çocuk Parası
0

Kanada’da Çocuk Parası ve Yardımı Nasıl Alınır?

Sayfa Konuları

Kanada’da çocuk parası, bilinen adıyla annelik ve ebeveyn yardımları, bir çeşit İstihdam Sigorta Yardımıdır. Bu yardımlara başvurmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda listelenmiştir.

  • Hamile olmak
  • Yeni doğan bebek bakımı yada evlat edindiğiniz bebek bakımını gerçekleştirmeniz gerekir.

Kanada’da Çocuk Parası ve Yardımına Nasıl Başvurulur?

Çocuk parası ve yardımına başvurmak için, istenilen bazı belgeleri hazırlamak zorundasınız.

  • Haftalık gelirinizin % 40’ını veya daha fazlasını kaybediyorsanız;
  • Son 52 hafta içinde veya son talebinizden bu yana 600 saat veya daha fazla çalıştıysanız;
  • Bebeğinizin tahmini doğum tarihini, gerçekleşen doğum tarihi veya evlat edindiğiniz çocuğunuzun sizinle yaşamaya başladığı tarih.

Kanada’da annelik yardımını sadece anneler alabilir. Ebeveyn yardımı ise hem anne hem de babalar içindir.

Kanada’da Çocuk Parası ve Yardımı Ne Kadardır?

Çocuk Parası ve Yardımı hesaplanırken, sigortalanmış gelirinizi yaklaşık %55’i baz alınır.  Bu tutar haftalık 638 dolar veya en düşük sigortalanmış gelirinizin % 33’ü kadar olan, 383 dolara kadar verilir.

Eğer düşük gelirli bir aileyseniz daha fazla yardım alabilirsiniz. Bilinmelidir ki size verilen Çocuk Parası ve yardımı vergiye tabidir. Bu da Kanada Hükümeti’nin sizden vergi alabileceği anlamına gelir.
Detaylı bilgi için Kanada’da Çocuk Parası ve Yardımı Ödemesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğer düşük gelirli bir aileden geliyorsanız, daha fazla yardım almaya hak kazanabilirsiniz.

Standart ve Uzatılmış Yardımlar Arasındaki Fark Nelerdir?

  • Standart Yardım – Siz ve diğer ebeveyn, 35 haftaya kadar ebeveynlik parası alabilirsiniz ve bu, tercihinize göre bölünebilir. 35 hafta, çocuğun doğumundan veya çocuğun evlat edinilmesinden sonraki 12 ay içinde olmalıdır.
  • Uzatılmış Yardım – Siz ve diğer ebeveyn, 61 haftaya kadar ebeveynlik parası alabilirsiniz ve bu, tercihinize göre bölünebilir. 61 hafta, çocuğun doğumundan veya çocuğun evlat edinilmesinden sonraki 18 ay içinde olmalıdır.

Hükümetten standart ve uzatılmış yardım yoluyla aynı miktarda para alırsınız, ancak ödemeler farklı şekilde dağıtılır. Özetle; Miktar aynı, vadeleri farklı. Eğer çocuğunuz 03.12.2017 tarihinde veya sonrasında doğduysa / evlatlık verilmek üzere yerleştirildiyse, uzatılmış ebeveynlik yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Doğum yaptığınız tarihten 12 hafta öncesine kadar doğum parası almaya başlayabilir ve En fazla 15 hafta doğum parası alabilirsiniz.

Kanada’da Çocuk Parası ve Yardımları Ne Kadar Süreyle Alınabilir?

En fazla 35 hafta,  standart yardım parası alabilir ve bunları toplam 50 hafta süreyle çocuk Parası ile birleştirebilirsiniz.

En fazla 61 hafta, uzatılmış yardım parası alabilir ve bunları toplam 76 hafta süreyle Çocuk Parası ile birleştirebilirsiniz.

Çocuk Parası ve Ebeveyn yardımlarını, hastalık yardımlarıyla da birleştirebilirsiniz. Alacağınız kesin miktar, başvurunuz işleme koyulduktan sonra belirlenecektir.

Bir önceki yazımız olan Almanya'da Çocuk Parası başlıklı makalemizde almanya 2023 çocuk parası, almanya çocuk parası ve almanya çocuk parası başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap