Emzirme Ödeneği Başvuru ve Şartları


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Emzirme Ödeneği Başvuru ve Şartlar

Süt parası yardımı, çocuk sahibi olmaya teşvik etmek ve yeni çocuğu olan kişilere destek olmak amaçlı yapılan bir programdır. Proje yürürlüğe girdiğinden bu yana binlerce kişiye süt parası yardımı verildi ve vermeye de devam edecektir. Memurların ödemesi ve başvuru işlemleri çalıştıkları kurum tarafından yapılmaktadır.  Fakat BAĞ-KUR ve Sosyal Sigortalar Kurumu ödemeleri genelde SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu ) tarafından yapılmaktadır. Bebeğin annesi emzirme ödeneği olarak adlandırdığımız süt parasının yanı sıra doğum parası da alabilmektedir. Bu para da 600 TL’ye kadar değişmektedir.

Süt Parası Zaman Aşımı

Süt parası almaya hak kazanan ebeveyn ( anne veya baba ) bu durumdan ödenek çıktıktan sonra en fazla 5 yıl içinde yararlanmak zorundadır. Eğer 5 yıllık bir süre geçtikten sonra istekte bulunulursa maalesef süt parası zaman aşımına uğramış olmaktadır. Bu durum da sizleri mağdur konumuna sokabilir. Bu yüzden geciktirmeden yardım parasını almanızda fayda vardır.

Emzirme Ödeneği Başvuru Şartları

Süt Parası Başvuru ve Şartları

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasında Süt parası başvuru şartları düzenlenmiştir. Şartlara göre ;

  • Bebeğim doğmuş ve yaşıyor olması
  • Bebek doğmadan önceki süre de en az 4 aylık dilimde 120 günlük bir prim ödemesi yapılmış olması
  • Ebeveynlerden birinin ( anne veya babanın ) sigortalı bir şekilde çalışıyor olma

durumları yerine getiriliyor olmalıdır.

SSK’lı (4A) ve Bağ-Kur’lular (4B) başvuruyu SGK’ya yaparken, memurlar (4C) süt parası başvurusunu kendi kurumlarına yapmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sigortasız Anneler Süt Parası Nasıl Alır başlıklı makalemizde sigortasız emzirme parası alma ve sigortasız süt parası alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapan Kullanıcılar

  1. tüm burada yazdığınız kriterlere uyuyor çocuğum çocuk parasını alacağım o halde bende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir