1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Parası

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk Parası Nedir?
0

SGK çocuk parası, çocuk sahibi olan ailelere yönelik yapılan bir yardımdır. Bu yardım ödemesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır. Böylece her anne ve çocuk yardımdan yararlanarak maddi anlamda bir rahatlama elde eder. Ödeme miktarı çocuk sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. İlk çocuk ve daha sonraki doğan çocuklar için yapılacak ödeme miktarı farklıdır

Çocuk parası daha önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlardan bağımsız olarak 2015 yılından itibaren uygulanmaya başlayan bir destek türüdür. Bu yardım ile amaçlanan yeni doğanın ihtiyaçlarının sorunsuz bir şekilde karşılanmasıdır. Çocuk parası almak isteyenlerin belirli başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekir. Aksi takdirde yardımdan yararlanmak mümkün olmayabilir

Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK çocuk parasına başvurmak için e-Devletten işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Başvuru için turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekir. Bu adreste işlem yapabilmek için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. e-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. e-Devleti kullanmak için şifrenizin olmasına gerek yoktur. Bunun yerine e-imza ya da mobil imza kullanarak da sisteme erişim sağlayabilirsiniz.

Çocuk Parası İçin E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapmak

Çocuk parası için e-Devlet üzerinden başvuru yapmak bazı adımları takip etmeyi gerektirir. Belli adımları takip ederek kısa sürede başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet’e giriş yaptığınızda sağ kısımda bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız

15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için yapılacak yardımlar için başvurular nüfus müdürlükleri; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılır. Sosyal yardım başvuru ekranına ulaşmak için arama alanına sosyal yardım yazmalısınız. Ardından “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” kısmına tıklamalısınız. Arama kısmına sosyal yardım yazdıktan sonra gelen ekranda “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklamalısınız.

Çocuk Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Çocuk parasından yararlanma şartları çok fazla sınırlama yoktur. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenler için herhangi bir gelir kısıtlaması bulunmaz. Yani farklı gelir gruplarında yer alan kişiler de çocuk parasından yararlanabilir. Buradaki tek şart çocuğun 15.05.2015 tarihinden sonra doğmasıdır. Bu tarihten önce doğanlar için herhangi bir yardım söz konusu değildir.

Çocukların doğum tarihi sıralamanın belirlenmesinde dikkate alınır. Örneğin 15.05.2016 tarihinde doğan bir çocuğunuz ve 15.05.2014 tarihinde doğan başka bir çocuğunuz olduğunu varsayalım. Bu durumda ikinci çocuklar için ödenen miktar kadar yardım alırsınız. İkinci ve üçüncü çocuklar için ödenen yardım daha yüksektir.

2023 Çocuk Parası Ne Kadar?

2023 Çocuk parası miktarı çocuğun kaçıncı sırada yer aldığına göre değişiklik gösterir. İlk, ikinci ve üçüncü çocuk için ödenen miktar farklılık gösterir. Ancak üçüncü çocuktan sonra ödenen tutar aynıdır. Ödenecek tutarlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Birinci çocuk için 350 TL
  • İkinci çocuk için 450 TL
  • Üçüncü çocuk için 650 TL

Çocuk Parası Ne Zaman Yatırılır?

Çocuk parasının yatırılma zamanı başvuru tarihi neticesinde belli olur. Başvurunuzu yaptığınız aydan sonra gelen diğer ayın 25’ine kadar ödemeniz PTT üzerinden yapılır. Bu sayede yaklaşık bir ay içerisinde paranızı alabilirsiniz.

Çocuk Parası Nereye Yatırılır?

Çocuk parasının yatırılma yeri PTT’dir. PTT’ye paranızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için e-Devletten sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanına PTT yazmanız yeterlidir.

Arama alanına PTT yazdıktan sonra açılan listede “PTT Genel Müdürlüğü/PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama ve Hesaba Aktarma” seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu sayede kurum ödemenizin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çocuk Parası Kaç Kere Ödenir?

Çocuk parası ödeme sayısı birdir. Yani sadece tek seferlik olarak bu ödemeden yararlanabilirsiniz. Ödeme anne adına PTT’ye yatırılır. Bu nedenle para çekme işleminin de anne tarafından yapılması gerekir. Babaya ya da diğer yakınlara ödeme yapılması mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Emzirme Parası Sorgulama başlıklı makalemizde emzirme parası nasıl sorgulanır ve tc ile emzirme parası sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap