1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Çocuk Parası

Almanya’da Çocuk Parası

Almanya’da Çocuk Parası
0

Aileler için ne tür maddi destekler mevcut?

Çocuk bezi, kıyafet, oyuncak ve okul malzemelerinin yanı sıra hobiler ve üniversite eğitimi veya mesleki eğitim için yapılan masraflar. Çocuk yetiştirmek masraflı bir iş. Bu sebeple Almanya’da aileleri maddi olarak desteklemek için “çocuk parası” yani Kindergeld verilir. Çocuk parası, ebeveynlerin çocuklarına iyi bir yaşam ve iyi bir gelecek vermelerine yardımcı olmayı amaçlar.

Çocuk parası ne işe yarar?

Çocuk parası, ebeveynlerin çocuklarını maddi olarak desteklemelerine yardımcı olmayı amaçlar. Çocukların hobileri vardır ve liseyi bitirdikten sonra da ya üniversiteye giderler ya da mesleki eğitim yaparlar. Bütün bunlar ve normal günlük yaşam için gerekenler de paraya mal olur. Almanya’daki ebeveynlerin çocuklarına iyi bakabilmeleri amacıyla onlara çocuk parası verilir. Çalışsalar da çalışmasalar da.

Çocuk parası alabilir miyim?

Aşağıdaki koşulları karşılıyorsanız, çocuğunuz için çocuk parası alabilirsiniz:

  • Çocuğunuz 18 yaşından küçükse. (Ancak daha büyük çocuklar için de çocuk parası almak mümkündür. Bununla ilgili daha fazla bilgi için “Çocuğum 18 yaşından büyük. Çocuk parası alabilir miyim?” başlığı altına bakabilirsiniz.)
  • Çocuğunuz sizinle yaşıyorsa ve onun bakımından siz sorumluysanız. Önemli: Çocuğun biyolojik çocuğunuz olması gerekmez. Evlat edinilen çocuklar, torunlar, vasiliğini yaptığınız çocuklar veya üvey çocuklar için de çocuk parası alabilirsiniz.
  • Çocuğunuz Almanya’da, bir AB ülkesinde veya Norveç, Lihtenştayn, İzlanda ya da İsviçre’de yaşıyorsa. Önemli: Çocuğunuzun uyruğunun ne olduğunun bir önemi yoktur.

Ayrıca aşağıdaki ikamet yasası gerekliliklerinden birini de karşılamanız gerekir:

  • Alman vatandaşlığınız varsa.
  • Bir AB ülkesi veya İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ya da İsviçre vatandaşıysanız.
  • Almanya’da en az 6 ay çalışmanıza izin veren bir oturum izniniz varsa. Gerçekten çalışıp çalışmamanız önemli değildir, yalnızca Almanya’da çalışma izninizin olması gereklidir.
  • Cezayir, Bosna-Hersek, Kosova, Fas, Karadağ, Sırbistan, Tunus veya Türkiye vatandaşıysanız ve Almanya’da sosyal güvenlik primlerine tabi olarak çalışıyorsanız veya işsizlik parası I veya hastalık parası alıyorsunuz.

Lütfen unutmayın: Kural olarak, Duldung’a sahip kişiler çocuk parası alamazlar. Ancak Beschäftigungsduldung’a sahip kişiler için bir istisna yapılmıştır. Çalışma izniniz varsa, menşe ülkenizden bağımsız olarak çocuk parası için başvurabilirsiniz. Bu istisna, Ausbildungsduldung’a sahip kişiler için mevcut değildir.

Bu konuda daha fazla bilgiye Almanca olarak Kindergeld in grenzüberschreitenden Fällen broşüründe ulaşabilirsiniz.

Çocuğum 18 yaşından büyük. Çocuk parası alabilir miyim?

İlke olarak 18 yaşına kadar olan tüm çocuklar için çocuk parası alırsınız. Çocuğunuz işsiz ve iş arayan olarak kayıtlıysa, çocuğunuzun 21. doğum gününe kadar çocuk parası alabilirsiniz. Çocuğunuz hâlâ okula gidiyor veya mesleki eğitim yapıyorsa, üniversiteye gidiyor veya gönüllü hizmette çalışıyorsa çocuğunuzun 25. doğum gününe kadar çocuk parası alırsınız.

Çocuk parası için ne zaman ve nereye başvurmalıyım?

Doğumdan hemen sonra veya Almanya’ya giriş yaptıktan ve yukarıda belirtilen şartları yerine getirdikten sonra çocuk parası başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çocuk parası başvurusunu Federal İş Kurumunun web sitesinde çevrimiçi olarak doldurabilir veya başvuru formunu indirip yazdırabilir ve ardından doldurabilirsiniz. arbeitsagentur.de sayfasında “Antrag auf Kindegeld” olarak bilinen çocuk parası başvuru formunu ve ayrıca yine gerekli olan “Anlage Kind zum Hauptantrag Kindergeld” formunu birçok dilde bulabilirsiniz.

Başvuruda vergi kimlik numaranızı ve çocuğunuzun vergi kimlik numarasını belirtmeniz gerekir. Bunun ne olduğunu ve vergi kimlik numarası için nereye başvurabileceğinizi “Almanya Vergi Sitemi” bölümümüzde “Vergi kimlik numarası nedir?” başlığı altından öğrenebilirsiniz. Çocuğunuz yurtdışında doğduysa veya şu anda başka bir AB ülkesinde yaşıyorsa, çocuğunuzun yabancı doğum belgesini de ibraz etmeniz gerekir.

Ardından, tamamlanmış başvuruyu ve gerekli olabilecek ek belgeleri (örn. çocuğunuzun doğum belgesi) sizden sorumlu aile kasasına (Familienkasse) gönderirsiniz. arbeitsagentur.de adresinde posta kodunuzu girerek sizden sorumlu aile kasasını (Familienkasse) bulabilirsiniz.

Aile kasası daha sonra belge ve bilgilerinizin eksiksiz olup olmadığını kontrol eder. Daha fazla belge veya bilgiye ihtiyaç duyulursa, aile kasası çalışanları sizi arar veya size yazarlar.

Genellikle en geç 6 hafta sonra bir yanıt alırsınız. Altı hafta sonra cevap alamazsanız, başvurunuz hakkında bilgi almak için Almanca olarak hizmet veren 0800 4 555530 numaralı ücretsiz telefonu arayabilirsiniz.

Çocuk parasına için kim başvurmalı?

Çocuk parası sadece bir kişi tarafından talep edilebilir. Bu nedenle, çocuğunuza eşinizle birlikte bakıyorsanız, hanginizin çocuk parası başvurusunda bulunacağınıza karar vermelisiniz. Kararınızı vermeden önce “Ne kadar çocuk parası alırım?” başlığını okuyun.

Lütfen unutmayın: Çocuğun ebeveynleri ayrı yaşıyorsa, çocuk parasını çocuğun zamanının çoğunda birlikte yaşadığı ebeveyn alır. Diğer ebeveyn nafaka ödüyorsa, nafaka çocuk parasının yarısı kadar indirilir.

Çocuk parasını nereden alırım?

Çocuk parası doğrudan hesabınıza yatırılır. Birden fazla çocuğunuz varsa, tüm çocuklar için olan ödemeyi ayda bir alırsınız.

Çocuk parasının hesabınıza ne zaman aktarılacağı, çocuk parası numaranızın son hanesine bağlıdır. arbeitsagentur.de adresinde, bu rakama göre çocuk parasının size hangi tarihte yatırılacağını öğrenebilirsiniz.

Ne kadar çocuk parası alırım?

Kural olarak, her çocuk için ayda en az 219 avro çocuk parası alırsınız. İkiden fazla çocuğunuz varsa, üçüncü ve sonraki tüm çocuklar için daha fazla çocuk parası alırsınız.

Güncel olarak birinci ve ikinci çocuk için ayda 219 avro verilir. Üçüncü çocuk için 225 avro verilir. Dördüncü ve sonraki çocukların her biri için 250 avro verilir (Şubat 2022 itibariyle).

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren daha fazla çocuk parası verilecek. Bu durumda ilk, ikinci ya da üçüncü çocuğunuz olmasına bakılmaksızın tüm çocuklarınız için aylık 250 avro alacaksınız.

Önemli: Sizinle birlikte yaşamayan çocuklar için çocuk parası almazsınız. Ancak, çocuk parası başvurunuzda çocuklarınızın sayısını “Zählkinder” olarak beyan edebilirsiniz. Daha sonra çocuk paranızın hesaplanmasına dahil edilirler. Zählkinder yoluyla toplam alınan çocuk parası artabilir.

Örneğin, üç çocuğunuz var, ancak yalnızca iki küçük çocuk sizinle yaşıyor. En büyük çocuk diğer ebeveynle birlikte yaşıyor. Yani ilk çocuğunuz için çocuk parası almıyorsunuz. Ancak bunu çocuk parası başvurunuzda beyan edebilirsiniz. Daha sonra iki küçük çocuğunuz ikinci ve üçüncü çocuk olarak sayılacak ve aldığınız çocuk parası artacaktır.

Henüz çocuk parası başvurusunda bulunmadım. Geriye dönük olarak da çocuk parası alabilir miyim?

Çocuk parası için geriye dönük olarak da başvurabilirsiniz. Ancak bu süre altı aydır. Bu, yalnızca son altı ay için geriye dönük olarak çocuk parası alabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle başvurunuzu zamanında yapmanız çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Fransa Çocuk Parası başlıklı makalemizde fransa bebek yardımı parası ve fransa çocuk parası başvuruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
Fransa Çocuk Parası

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap