1. Ana Sayfa
  2. Genel Bilgiler

Sigortasız Anneler Süt Parası Nasıl Alır

Sigortasız Anneler Süt Parası Nasıl Alır
Sigortasız Anneler Süt Parası Nasıl Alır
1

Sigortasız Annelere Süt Parası

Süt parası alma bir çok annenin doğum sonrasında ki ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olacaktır. Süt parası almak için yapacağınızın başvurunun kabul edilebilmesi için bazı şartlar bulunur. Sigorta araması bu şartlar içerisinde yer alsa da sigortasız kadınlarda süt parasına başvurabilirler.

Süt parası başvuru şartlarında bu konuya dair  tek ve temel kısıtlama çocuğun babasının sigorta sahibi olmasıdır. Aksi takdirde bu ödenek sigortasız anneye ödenmemekle birlikte, babaya da ödenmemektedir sigortasız anneler süt parası nasıl alır konusunda resmi kanallardan edinilen bilgiler bu şekildedir. Sahip olunan bir sigorta ile güvence göstermeniz doğrultusunda süt parası ödeneği tarafınıza ödenecektir. Kendinizin sigortası yoksa bile eşinizin sigortası ile bu ödeneği alabilirsiniz.

Sigortasız Anneler Süt Parası Nasıl Alır

Eşiniz üzerinde bir sigorta var ve sizin üzerinize sigorta yoksa bu durumda süt parası ödemesi eşinizin üzerine yapılmaktadır. Anne odaklı olarak yapıldığı sanılan bu ödeme temelde aile geçimine katkıda bulunmak maksadıyla talep karşılığında aile fertlerinden herhangi birine yapılabilir. Bu kısıtlamada yasal sınırlara dahil olan yakın kişi sadece bebeğin babasıdır. Her doğan çocuk için bu ödenek talep edilebilir. Ödenek her doğan çocuk için uygun görülmesi durumunda tarafınıza ödenecektir.

Süt Parası ve Sigorta

Süt parası sigorta kapsamında sınırlandırılmıştır. Sigortalı annelerinde taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Sigortasız annelerin eşleri üzerinden alacakları bu parayla doğum sonrası ihtiyaçlarını görmeleri beklenir.

Süt parası siz başvurunuzu yaptıktan sonra eğer onay alınırsa ortalama 15 gün içerisinde Ziraat bankasına yatırılır. Herhangi bir hesap numarası vermenize gerek yoktur. Orada sizin TC kimlik numaranız başta olmak üzere temel kimlik bilgileriniz üzerine bu ödeme sizlere bire bir yapılır.

Süt parası ödemenizi Ziraat bankası şubelerine kimliğinizle birlikte giderek kontrol edebilir aynı şekilde e-devlet süt parası sorgulama sürecini de ilerleterek sorgulama yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Çıkartma başlıklı makalemizde evde doğan bebeğe kimlik çıkartma ve yeni doğan bebeğe nasıl kimlik çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. merhaba eşim sigortalı ama benim sigortam yok ben bu yardımdan faydalanabilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir