1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Parası

Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Ptt Çocuk Parası Sorgulama
Ptt Çocuk Parası Sorgulama
0

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

PTT Çocuk parası sorgulama işlemleri TC Kimlik numarası ile yapılmaktadır. PTT çocuk parası sorgulama işlemleri öncesinde çocuk parası hakkında bilgisi olmayanlar için kısa bir bilgi verelim. Çocuk parası, devlet tarafından yeni doğan çocuklar için yapılan bir karşılıksız yardım türüdür. Yeni doğum yapan her anne  çocuk parası alabilir. Her yeni doğan çocuk için verilen çocuk parasında, bir çocuk sınırı bulunmamaktadır. Ancak yapılacak olan doğum parası yardımı, 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. ve sonrasındaki tüm çocuklarınız için 600 TL olarak belirlenmiştir. Çocuk parası için bir diğer unsur ise bebeğin yasada belirtilen 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında Dünya’ya gelmiş olmasıdır. Bu tarihten önce doğan çocuklar için bir çocuk yardımı ödenmemektedir.

Şimdi gelelim ptt çocuk parası sorgulama işleminin nasıl yapılacağına. Başvuru yapan kişinin (anne ya da baba) adına PTT üzerinden yapılan çocuk parası ödemesi sonrasında başvuru sırasında iletilen telefon numarasına kısa mesaj ile bilgi verilmektedir. Ancak sistemlerde yaşanılan sorunlar ve yoğunluklar nedeniyle kimi zaman bu mesajlar ilgili kişilere ulaşamamaktadır. Böyle bir durumda çocuk parası yardımı ödemenizin yatırılıp yatırılmadığını PTT şubesine giderek sorgulamanız gerekmektedir. PTT şubesine gitmek dışında dilerseniz E- Devlet üzerinden online olarak çocuk parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk Parası Yattı mı Nasıl Öğrenebilirim

Çocuk parası yardımı adı altında yatırılacak olan ödemenin hesabınıza yapılıp yapılmadığını E Devlet üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Eğer E Devlet sistemine giriş için şifreniz bulunuyor ise TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Eğer bir şifreye sahip değilseniz, size en yakın PTT şubesine giderek E Devlet şifresi alabilirsiniz. PTT’ye kadar gitmişken çocuk parası sorgulaması da yapabilirsiniz.

E Devlet internet sitesi üzerinden online olarak çocuk parası sorgulama işlemi için sisteme giriş yaptıktan sonra sitede yer alan arama kısmına sosyal yardımlar yazmanız gerekmektedir. Bu sayede tarafınıza ödenen çocuk parası, süt parası, emzirme parası gibi diğer yardımları da görebilirsiniz. Eğer çocuk parası sorgulama alanına direk olarak ulaşmak isterseniz, Buraya Tıklayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap