1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Çocuk Parası

izLanda Çocuk Yardım Parası

izLanda Çocuk Yardım Parası
izLanda Çocuk Parası
0

İzlanda’da Doğum Parası Çocuk Yardımı

Island’da bir çok İskandinav ülkelerinde olduğu gibi vergi ödenmektedir. izlanda çocuk yardım parası belirli koşullar altında devletin çocuk yardımları ödemesi vardır. Bu hizme altı yıl geriye geçerlidir. İzlanda’da çocuk yardımları sosyal faydası ve geliri bağışıdır ve verilen miktar her iki kişinin gelirine göre değişmektedir. Yardımlar gelir yılından  sonra yıllık vergi değerlendirmesiyle karar verilir. Çocuk yardımı 18 yaşın altındaki çocuklar için ödenir.

Çocuk Yardımı Alabilmek için Temel Koşullar

Eğer Avrupa Ekonomik Alanı Devletin bir vatandaşı iseniz, 18 yaşından küçük çocuğunuz varsa ve üç aydan fazla İzlanda’da yaşamiş ve çalışmış iseniz o zaman çocuk yardımlarının ödenmesi hakkına sahipsiniz. Bunları elde etmek için temel koşul İzlanda’da yasal yaşamakta olmanız. Nüfus Kayıt Defterinde kayıtlı, istihdam gelir vergiye tabi olmanız, ( sürekli vergi beyannamesi başvurusunda bulunmuş ya da işveren tarafından yapılmış olması ) veya İzlanda sosyal güvenlik sistemine sigortalı olmanız.

izLanda Çocuk Yardımı Parası

İzlanda’da Çocuk Yardımları Başvurusu için Gerekli Belgeler :

• Çocuğun doğum belgesinin bir kopyası ( çocukların )
• Medeni durumunu belirten sertifika ( örneğin evlilik cüzdanı )
• Her iki eş için vergi yılı boyunca alınan gelir belgelerinin Vergi Dairesinden onaylı kopyaları
• Çocuklarınız olduğunu belirterek sertifika – Çocuk yaşı içeren, tüm ailenin nerede yaşadığını belirten ikamet belgesi.
• Kendi ülkenizde çocuk yardımı aldığınızı belirten Orijinal sertifika veya yardım almadığınızı belirten Orijinal sertifika

Bu Ücreti Almak Ne Kadar Sürer

Evraklarınız Vergi Yetkililerine gönderildiğinden itibaren ortalama 12- 14 hafta alır, yine de her durum farklı olduğundan net zaman söylenemez.

Bir önceki yazımız olan Hollanda Çocuk Yardım Parası Ne Kadar başlıklı makalemizde hollanda çocuk parası ve hollanda doğum parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap