1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Maaşı Öğrenme

Evde Çocuk Bakımı Projesi

Evde Çocuk Bakımı Projesi
Evde Çocuk Bakımı Projesi
0

Sgk Evde Çok Bakım Projesi

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve 06 Mart 2015 tarihinde pilot iller olarak belirlenen İzmir, Bursa ve Antalya’da uygulanmaya başlayan “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’’ ne İstanbul ve Ankara’da dahil edildi.

Proje kapsamında 0-2 yaş arası  çocuk sahibi kadınların çocuk bakımı dolayısıyla iş yaşamından kopmamasını hedefleyen ve annelerin, sigortalı çocuk bakıcısı istihdam etmeleri halinde aylık 416 avro destek sağlanıyor. Proje başlangıcından bu yana 6 bin 755 anne ve 8 bin 418 çocuk bakıcısı faydalanmış olup, toplamda 15 milyon avro hibe dağıtıldı.

50 milyon avroluk bütçesiyle alanında uygulanan en büyük proje olan, kısa adıyla “evde çocuk bakımı projesi”nin, kadın istihdamına sağladığı katkı neticesinde elde edilen olumlu geri dönüşlerin bir yansıması olarak, 1 Aralık 2016 tarihinden geçerli olmak üzere kapsamı genişletiliyor.

Evde Bebek Bakım Projesi

Bu çerçevede ;
•    Projenin halen yürütülmekte olduğu İzmir, Bursa ve Antalya illerine ek olarak İstanbul ve Ankara illeri de proje kapsamına dâhil edilmiş olup, ilk kayıt aşamasında İstanbul için 3 bin 500, Ankara için bin 500 olmak üzere toplamda 5 bin kesin kayıt alınacak,
•    Kesin kayıtlar ise 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Ankara ve İstanbul İl Müdürlüklerinde kurulan kayıt ofislerinden alınmaya başlanacak,
•    Tüm yükümlülüklerini yerine getiren ve kriterleri karşılayan faydalanıcı annelere verilen 300 avro hibe tutarı 320 avroya; engelli çocuğu olan veya tek ebeveyn anneler veya sertifikalı çocuk bakıcısı istihdam eden annelere yapılan 390 avroluk ödeme tutarı ise 416 avroya çıkartılacak.
Projeden yararlanabilmek için anne ve çocuk bakıcısının taşıması gereken şartlar aşağıda belirtilmektedir.

Anneler için Gereken Şartlar Şunlardır ;
•    Başvuru tarihi itibariyle ( ön kayıt anında ) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak,
•    T.C. vatandaşı olmak,
•    Bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak ( SGK’ya en az 30 tam gün primi bildirilmiş olmak )
•    İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek ( Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır )
•    Analık izin süresini geçirmiş olmak ( Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler )
•    Annenin yıllık ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamalıdır ( 2016 için 3.294,00 TL )
•    Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar ( 3. derece dahil ) akrabalık ilişkisi bulunmamak ( Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa projeden faydalanmanız mümkün değildir )
•    Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak.
•    En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında ( çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı ) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

Çocuk Bakıcısı için Gereken Şartlar Şunlardır ;
•    T.C. vatandaşı ve kadın olmak,
•    İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak ( Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir )
•    Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak ( SGK’ya 30 tam gün primi bildirilmiş olmak )
•    Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar ( 3. derece dahil ) akrabalık ilişkisi bulunmamak ( Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir )
•    En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak.

Bir önceki yazımız olan Ptt Üzerinden Doğum Süt Parası Nasıl Alınır başlıklı makalemizde ptt çocuk parası alma ve ptt süt parası alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap