1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Parası

Emzirme Parası Sorgulama

Emzirme Parası Sorgulama
Emzirme Parası Sorgulama
0

Emzirme Parası Sorgulama

Emzirme parası sorgulama işlemleri genellikle E Devlet internet web sitesi üzerinden yapılmaktadır. E Devlet şifreniz varsa bu işlem bir kaç dakikanızı alacak, e devlet şifreniz yok ise yeni bir e devlet şifresi almanız gerekecektir. En yakın ptt şubesinden bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Anne emzirme parası sorgulama  ve başvuru işlemlerine geçmeden önce emzirme parası kimlere verilir, emzirme parası nedir, gibi soruların cevaplarını açıklayalım.

Emzirme parası, yeni doğan ( Dünyaya sağlıklı gelen ) her bebek için Devlet tarafından ödenen karşılıksız bir yardımdır. Her doğan bebek için ödenecek olan yardım tutarı 149 TL’dir. Bu yardım Sgk tarafından başvuru yapan kişi adına yatırılmaktadır.

Emzirme parası almak için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır ;

  • Anne ya da babanın sigortasının bulunması ( Doğumdan önce 120 gün kesintisiz sigortalı olunması ) gerekir.
  • Eğer annenin sigortası yok ise babanın sigortası var ise bu durumda baba başvuru yapmalıdır
  • Eğer babanın sigortası yok annenin var ise bu durumda anne başvuru yapmalıdır
  • Bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.

Eğer anne ya da baba sigortalı olarak çalışmıyor, kendi işlerini yapıyorsa yani Bağkurlu ise bu durumda Bağkurlu süt parası yazımımızı incelemeniz faydalı olacaktır. Emzirme parası ödemeleri her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılmaktadır. Yazımız içerisinde bazı yerlerde süt parası geçebilir, aklınız karışmasın. Süt parası ile emzirme ödeneği aynı anlamı taşımaktadır.

Süt Parası Nasıl Sorgulanır

TC ile Emzirme Parası Sorgulama

TC ile emzirme parası sorgulama işlemi E Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E Devlet internet web sitesine giriş yaptıktan sonra sosyal yardım başlığı altında TC ile süt parası sorgulama alanına ulaşabilirsiniz. Bu alanda hem emzirme ödeneği, hem de diğer yardımlar ile ilgili bilgileriniz yer almaktadır.

E Devlet üzerinden yapılacak olan TC ile emzirme parası sorgulama işlemi kesin sonucu vereceğinden dolayı öncelikle sorgulamanızı bu şekilde yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak E Devlet şifresiniz bulunmuyor ya da şifre almak istemiyorsanız, bu durumda PTT ile emzirme parası sorgulama işlemini tercih edebilirsiniz.

PTT’den Emzirme Parası Sorgulama

Bir diğer emzirme parası sorgulama yöntemi PTT üzerinden yapılacak bireysel kontroldür. Bu sorgulama işleminde en yakın PTT şubesine uğrayarak emzirme ödeneği paranızın yatırılıp yatırılmadığını sorabilirsiniz. Süt parası ödemesi adınıza yatırılacağından dolayı PTT şubesine giderken kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan E Devlet Süt Parası Sorgulama başlıklı makalemizde e devlet çocuk parası öğrenme ve e-devlet süt parası sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap