1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Parası Bilgileri

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar
Süt Parası için Gerekli Evraklar
0

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Olmalı

Doğum parası diğer adıyla bebek süt emzirme parası olarak da bilinen bu yardım, devlet tarafından annelere destek olmak amaçlı verilen bir maddi yardımdır. Doğum parası, başka bir tanımla doğum yapan annelerin bazı ihtiyaçlarını karşılamak için veriliyor da diyebiliriz.

Doğum süresi biyololojik olarak düşünüldüğünde  40 haftaya  kadar süren bir süreçtir. Bu zaman arasında toplam olarak 16 hafta izin hakları olan anne adaylarının bunları 2 şekilde kullanma şansları vardır. Birisi 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta sonrası iken diğeri doktor onaylı fiziksel güce yüklenen bir işte çalışmıyor ise, doğuma 3 hafta kala ve doğumdan sonra 13 hafta şeklindedir. Farklı bir durum ise eğer doğum yapacak olan anne çoklu gebelik yapacaksa bu süre 10 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 10 hafta olmak üzere 18 hafta izin verilebilir. Bu raporda fiziki güce dönük bir işte çalışmayan anne için doğum öncesi 3 hafta doğum sonrası 15 hafta şeklinde verilebilmektedir.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Doğum sırasında vizite raporunun hastaneye verilmesi sonucu alınan doğum raporunun aslı alınır. Bu raporun diğer adı ise, analık iş göremezlik raporu olarak bildirilmektedir. Belgenin aslını doğum yapılan hastaneden, giderek alabilirsiniz.

Doğum yapan annenin kimlik ve fotokopisi

Doğumu gerçekleşen bebeğin kimlik ve fotokopisi

Evraklar toplandıktan sonra doğum parasını almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ücret hesap numarasına veya bankalara yatırılmaktadır. Gerekli işlemleri yaparak parayı alabilirsiniz

doğum parası için gerekli evraklar için aklınıza takılan tüm sorularınızı bu başlık altından bizlere iletebilirsiniz. Bu sayede sizler için derin bir araştırma yaparak, sorularınızı cevaplayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Parası Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir başlıklı makalemizde çocuk parası için gerekli evraklar ve süt parası için gerekli evraklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap