1. Ana Sayfa
  2. Genel Bilgiler

Doğum Parası Alma Şartları

Doğum Parası Alma Şartları
Süt Parası Alma Şartları Nelerdir
0

Doğum Emzirme Parası Alma Şartları

Doğum yapan annelere devlet tarafından çocuklarının doğumunun ardından maddi sıkıntı yaşamalarının önüne geçmek için doğum parası yardımı yapılmaktadır. Bu ödeneği alabilmek için belirli şartları taşımak gerekmiyor. Tek şartın doğum yapmak olduğunu ekleyelim. doğum parası alma şartları 2018 yılından ne oldu diye merak  edenlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Etrafınızda bu yıl içinde doğum yapacak birileri varsa bu bilgilere ona aktararak ne kadar yardım alabileceklerini ve başvuruların nereye yapacaklarını aktarabilirsiniz.

Doğum Parası Almak İçin Gerekli Şartlar

Doğum parası 2015 yılından bu tarafa düzenli olarak doğum yapan annelere verilmektedir. Parayı ister anne isterse baba başvuru yaparak alabilmektedir. Bu yardımın alınması için annenin veya babadan birisinin en az 120 gün boyunca SSK ve ya Bağkur primi yatırıyor olması gerekiyor. Türk vatandaşı olmakta şartlardan birisidir. Anne veya babadan birisinin olması yeterli olmaktadır. Aynı zamanda mavi karta sahip olanlarda bu yardımdan yararlanabilirler.

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir

Gerekli şartları taşıyan kişilerin başvurusunu yapması gerekiyor. Bu yardım için başvuru Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine veya ilçelerde yer alan kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmalıdır. Başvuruyu yapan kişi anne veya baba olmalı. Ve mutlaka yanında çocuğun TC kimlik cüzdanı olmalıdır. Tabi bunu yapmakta zorluk yaşıyorsanız isterseniz internet üzerinden kimlik numarası ile rahatça başvuru yapabilirsiniz.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar

E-Devlet üzerinden yapmış olduğunuz talebin doğrultusunda doğum yardımı bağlanıp bağlanmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulamanız olumlu şekilde cevap verildiğini gördüğünüz de paranızın PTT şubelerine başvuruyu yapan kişi adına yapılacağını ekleyelim. Bu yardıma hiçbir vergi kesintisi yapılmayacağı gibi aynı zamanda hacizde uygulanmamaktadır.

Birinci çocuk için sizlere yapılacak yardım ücreti 300 TL olacaktır. İkinci bir çocuk olmuşsa yardım 400 TL’ye çıkacaktır. Ailede ki üçüncü çocuk olursa alınabilecek toplam yardım miktarı 600 TL olacaktır. Bu yardımların verilmesinde ki amaç hazırlıksız yakalanacak anne ve babaların çocuklarının gelişimine dikkat etmek için yardım sağlamaktır. Bunun yanı sıra süt parası da annelere verilmektedir. İkiz ve ya üçüz çocuk sahibi olursanız alacağınız miktar da farklılık olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği Başvuru ve Şartları başlıklı makalemizde emzirme ödeneği başvuru şartları ve süt doğum parası başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
Çocuk Aşı Parası Sorgulama

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap