1. Ana Sayfa
  2. Genel Bilgiler

Çocuk Aşı Parası

Çocuk Aşı Parası
Çocuk Aşı Parası Sorgulama
0

Çocuk Aşı Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

Çocukları okula giden her aile Sağlık Bakanlığı tarafından para almaktadır. Bakanlık tarafından verilen bu paraya çocuk aşı parası denilmektedir. Genellikle doğu tarafındaki iller bu destekten faydalanırken batıda bu durum daha az görülüyor. Bunun nedeni ise doğu kesimde daha fazla yoksul çocuğun yer alıyor olmasıdır. Yapılan  bu projeyle birlikte okul çağından önceki ve okula devam eden her çocuk sağlıklı bir şekilde eğitime ve yaşamaya devam etmiş olur. Türkiye’nin her yerinde bu yardım desteği yapılmaktadır. Böylece yapılan para desteği ile her çocuğun eşit bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanır.

Aşı Parası Nedir

Şartlı Nakit Transferi de denilen bu uygulama ile ekonomik açıdan zorlanan ve bu doğrultuda eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanamayan, sürekli maaşı olmayan yoksul durumdaki herkese destek verilmektedir. Bu uygulamanın sunduğu 3 farklı program yer alıyor.

Sağlık Yardımı ( 0 ile 6 yaş arası çocuklar için )

Eğitim Yardımı ( 6 ile 17 yaş arası çocuklara yönelik )

Aşı Parası Şartları Nelerdir

Bu yardımdan faydalanabilmek için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Daha sonra birtakım değerlendirmeler yapılarak bu yardıma hak kazanılıyor. Bu değerlendirmelerin amacı, sağlık konusundaki her türlü hizmetten yararlanamayan ve eğitim alanındaki desteklerden maddi durumları yüzünden faydalanamayan, sosyal güvencesi yetersiz her yoksul çocuğun bu yardımdan yararlanabilmesi içindir. Başvuru onayı aldıktan sonra 0 ile 6 yaş aralığındaki çocuğunuzu aksatmadan sağlık ocağına götürdüğünüz takdirde yardım ödemelerini düzenli olarak alabilirsiniz. Aynı şekilde 6 ile 17 yaş arası her çocuğunuzu düzenli şekilde okula göndermeniz de zorunludur.

Çocuk Aşı Parası Yardımı

Aşı parası başvurusu için öncelikle ilköğretim ya da ortaöğretimde eğitim gören çocuğunuz olması, 0 – 6 yaş arası çocuk sahibi olmanız şarttır. Bütün sağlık kontrollerinin ardından ve başvurunun kabul edilmesinden sonra ödeme ücreti aylık 20 TL olarak belirlenmiştir. Orta Öğretimde eğitim gören erkek çocuklarına 35 TL ödenirken, kız çocukları içinse bu ücret 45 TL olarak belirlenmiştir. İlköğretimde eğitimine devam eden her erkek çocuk için 20 TL, kız çocuk içinse 25 TL ödenmektedir. Bu ödemeleri alabilmek için çocukların okullarına düzenli olarak devam etmeleri gerekmektedir. Memur çocukları ve ssk ile bağkur sigortalı çocuklar için bu ücret değişebilmektedir. 0 ile 6 yaş arasındaki tüm memur çocukları için 33.09 TL ödeme yapılıyor. 6 yaşından fazla çocuk için bu ücret 16,55 TL’dir.

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Aşı parası almak için başvurularınızı her sene 15 Ağustos ile 15 Ekim arasında, oturduğunuz yerdeki valilik veya kaymakamlığa bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek yapabileceğiniz gibi, okul müdürlüklerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Aşı parası sorgulama işlemleri, her ay ödenen ücretler çocuk sayısı, cinsiyeti, yaşı ve okuldaki seviyesine göre bilgisayar üzerinden hesaplanıyor. Aşı parası sorgulama işlemi için 144’ü arayabilir ya da SYDV vakfına başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Parası Alma Şartları başlıklı makalemizde doğum parası alma koşulları ve süt parası alma koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap