1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Parası Bilgileri

Bağkurlu Kişi Süt Parası Alabilirmi

Bağkurlu Kişi Süt Parası Alabilirmi
Bağkurlu Kişi Süt Parası Alabilirmi
1

Bağkurlu Çalışanlar Süt Parası Alabilirmi

Halk arasında “süt parası” olarak yaygınlaş olan emzirme ödeneği, çocuğu olan sigortalılara belirli şartlarda verilmektedir. Emzirme ödeneği almak için illaki doğum yapan kadının sigortalı olmasına gerek yoktur. Kocası sigortalı çalışan bir ev kadını da emzirme ödeneği alabilmektedir. Kısa vadeli sigorta kolları içerisinde yer alan  analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmektedir.

Kimler Emzirme Süt Parası Ödeneği Alabilir

bağkurlu kişi süt parası alabilirmi Emzirme ödeneği 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalıları kapsamaktadır. SSK’lı çalışanlar ile BağKur’lu dediğimiz esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları emzirme ödeneği alabilmektedir. 4/c’liler, yani devlet memurları emzirme ödeneği kapsamında değildir. Bağkurlu dediğimiz 4-b liler 01.10.2008 öncesi bu ödeneği alamıyorlardı. 01.10.2008 reformundan sonra bağkurlu kişilerde bu haktan faydalanabilmektedir.

Bağkurlu Kişi Süt Parası Alabilirmi

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir

Emzirme ödeneğini alabilmek için: 

  • Kişinin yada eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olması,
  • Çocuğun sağ olarak dünyaya gelmiş olması,
  • Sigortalıların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bulunması, şartları aranır. Emzirme ödeneği sağ doğum olması şartıyla her bir çocuk için verilmektedir.

Emzirme ödeneği doğum sonrasındaki her ay için verilmez, yalnızca her doğum için bir kez verilmektedir. Bağ-Kur’lu kişilerin emzirme ödeneği alabilmesi için GSS dahil tüm prim borçlarını kapatmış olmaları zorunludur, borçları varsa ödenek alamazlar.

Bir önceki yazımız olan Doğum Parası Yardımı Sık Sorulan Sorular başlıklı makalemizde çocuk parası hakkında yardım, emzirme parası sorulan sorular ve süt parası hakkında sorular hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. iyi günler çiftçi bağkurum var süt parasına başvuru yapsam yardım alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir