1. Ana Sayfa
 2. Yabancı Çocuk Parası

Almanya Çocuk Yardım Parası

Almanya Çocuk Yardım Parası
Almanya Çocuk Parası
0

Alman Çocuk Parasını Kimler Alır

Almanya’da yaşayan yabancılar, geçerli ve uzun süreli oturma hakkı içeren bir izne sahip oldukları takdirde çocuk parası alırlar. Çalışarak para kazanma hakkı tanıyan belirli oturma izinleri de çocuk parası hakkı doğurabilirler.

Aranan ikamet hukuku şartlarını yerine getirmeyen Türk vatandaşları, aşağıdaki hukuki düzenlemelere göre  çocuk parası  alırlar:

 • Türk Alman Sosyal Güvenlik Anlaşması
 • EWG / Türkiye Arasındaki 3/80 numaralı Ortaklık Anlaşması;
 • Geçici Avrupa Anlaşması

Türk Alman Sosyal Güvenlik Anlaşması’na göre almanya çocuk parası hakkı sadece, Almanya’da işsizlik sigortasına tabi bir işte işalan olarak çalışılan aylar için mevcuttur. Bu anlaşma anlamında aşağıda gösterilen kimseler de işalan sayılır: çalışmasının bitmesinden sonra Federal  anne baba Parası ve ana baba izni yasasına göre anne baba izni alan kimseler veya Arbeitslosengeld I ( ama Arbeitslosengeld II değil ) hastalık parası, annelik yardımı veya benzeri yardımlar alan kimseler.

Türk Alman Sosyal Güvenlik Anlaşması’na göre işalan olmayan kimseler, EWG / Türkiye arasındaki 3/80 Numaralı Ortaklık Anlaşması’na göre başka nedenlerden dolayı Alman Sosyal Sigortası’nda sigorta yükümlüsü olarak çalıştıkları aylar için çocuk parası alabilirler. Bu ise örneğin Arbeitslosengeld II veya yasal Alman Emeklilik Sigortası’ndan rant aylığı alınması veya dilekçe sahibinin öğrenci olarak bir Alman yüksek okulunda kayıtlı olması hallerinde geçerlidir.

Geçici Avrupa Sosyal Güvenlik Anlaşması’na göre Türk vatandaşları, Almanya’da en az altı ay ikamet ettikleri takdirde çocuk parası alabilirler. Bu takdirde çocuk parası hakkı altı aylık bir sürenin dolmasından sonra doğar. Daha önceki süreler için çocuk parası hakkı ancak, Türk Alman Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın veya EWG / Türkiye arasındaki 3/80 Numaralı Ortaklık Anlaşması’nın şartlarına göre mümkündür.

Almanya Çocuk Yardım Parası

Hangi çocuklar için Alman çocuk parası alınabilir

18. yaşın doldurulmasına kadar aşağıda belirtilen kimseler çocuk sayılır:

 • Öz çocuklar ( evlat edinilen çocuklar dahil ) ve
 • Eşinin Türkiye’de yaşayan çocukları ( üvey çocuklar ) Ancak bu husus, eğer bu çocukları, işalan dış ülkede Almanya’daki işine başlamadan önce hanesine almışsa geçerlidir.
 • Eşinin çocukları ( üvey çocuklar ) Ancak bu husus, eğer bu çocukları, işalan Almanya’da hanesine almışsa geçerlidir.
 • Türkiye’de yaşayan çocuklar için çocuk parası hakkı, sadece Almanya’da işsizlik sigortası yükümlülüğü bulunan bir işte işalan olarak çalışılan aylar için mevcuttur.
 • Torunlar ve haneye bakım için alınan çocuklar, ancak işalan onları Almanya’da hanesine almışsa dikkate alınabilirler.

Türkiye’de Yaşayan ve 18 Yaşını Dolduran Bir Çocuk Aşağıdaki Hallerde Dikkate Alınır

 • Eğer iki öğrenim bölümü arasındaki veya bir öğrenim bölümü ile askerlik veya askerlik yerine geçen hizmet arasındaki 4 aylık geçiş süresi içerisinde bulunuyorsa,
 • Eğer meslek öğrenimine, öğrenim yeri eksikliğinden dolayı başlayamıyor veya meslek öğrenimini devam ettiremiyorsa veya
 • Sürekli olarak bedensel, zihinsel ve ruhsal özürlü olduğundan dolayı, kendi geçimini kendisi sağlayamıyorsa.
 • Eğer bir okula veya yüksek okula gidiyorsa veya bir meslek öğrenimi yapıyorsa,

Eger 18 yasindan büyük cocugunuz Almanya’da yasiyorsa, bahsi gecmis olan kosullar altinda talebiniz gecerlidir. Cocugunuz 21 yasini dolduruncaya kadar bazi sartlar altinda göz önünde bulundurulabilinir. Bu sartlar sunlardir: Cocuk bir is yerinde calismiyorsa ve Almanya’da bir is ve isci bulma kurumununda veya Issizlik parasi II adi altinda ödeme yapan veya baska ödeme yapan herhangi bir kurumda (Kooperatif/Belediye) is arayan olarak kayitli degilse. Prensip itibariyle Almanya’da yasayan cocuklar icin Cocuk Parasi adli brosür gecerlidir.

Eğer çocuğun kendi başına elde ettiği geliri belli bir takvim yılı içerisinde belirlenmiş olan gelir sınırını (2004 yılından 2009 yılına kadar: 7.680 Avro; 2010 yılından itibaren: 8.004 Avro) aşıyorsa, Almanya´da yaşayıp 18 yaşını doldurmuş olan ve meslek eğitimi gören veya geçici bir dönem içinde bulunan çocuklarla herhangi bir meslek veya işyeri bulunmayan şocuklar için çocuk parası talep hakkı yoktur. Türkiye´de yaşayan şocuklar için gelir sınırı 2004 yılından 2009 yılına kadar 3.840 Avro ve 2010 yılından itibaren 4.002 Avrodur.

Bir önceki yazımız olan itaLya Çocuk Yardım Parası başlıklı makalemizde italya çocuk doğum parası ve italya yeni doğan çocuğa para yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap